Important Dates:

 

Abstract Submission:

May 26

Full Paper Submission:

June 2

Notification of Acceptance:

July 24

Camera-ready version:

August 31

Symposium Date:

November 10–11

 

 

 

Program Committee Chair:

Rolf A. de By,

Int. Inst. for Geo-Information Science & Earth observation (ITC), Enschede, Netherlands

Silvia Nittel,

University of Maine, Orono, ME, USA

 

Webmaster:

Ellen Steur (steur AT itc DOT nl)

 

 

November 10–11, 2006

Arlington, Va, USA

 

Friday, November 10, 2006

8:00 - 12:00

Registration

8:15 - 8:30

Opening

8:30 - 9:30

 

Invited talk

Conservation GIS—Current applications and emerging needs
Frank Biasi (Conservation Commons)

9:30 - 11:00

 

Session 1: Computational Geometry
Chair: Robert Laurini

 

B-Spline Curve Smoothing Under Position Constraints for Line Generalisation

Eric Guilbert, Hui Lin (Chinese University of Hong Kong)

 

Qualitative Polyline Similarity Testing with Applications to Query-by-sketch, Indexing and Classification

B. Kuijpers, B. Moelans (Hasselt University), N. Van de Weghe (Ghent University)

 

Optimal BSPs and Rectilinear Cartograms

M. de Berg, E. Mumford, B. Speckmann (Technical University Eindhoven)

 

11:15 - 13:15

 

Session 2: Moving Objects & Image Databases
Chair: Erik Hoel

 

Efficient Position-Independent Iconic Search Using an R-Theta Index

C. Cranston, H. Samet (University of Maryland)

 

Computing Longest Duration Flocks in Trajectory Data

J. Gudmundsson (National ICT Australia), M. van Kreveld (University of Utrecht)

 

Representation of Periodic Moving Objects in Databases

T. Behr, V. Teixeira de Almeida, R.H. Güting (Fernuniversität Hagen)

 

ST-ACTS: A Spatio-Temporal Activity Simulator

G. Gidofalvi (Geomatic ApS), T. Bach Pedersen (Aalborg University)

13:15 - 14:00


Lunch

 

14:00 - 16:00

 

Session 3: Data Integration
Chair: Yoh Shiraishi

 

Efficient Integration of Road Maps

E. Safra (Technion), Y. Kanza (University of Toronto), Y. Sagiv (Hebrew University), Y. Doytsher (Technion)

 

Recognition of Island Structures for Map Generalization

S. Steiniger, D. Burghardt, R. Weibel (University of Zurich)

 

Generalization of Land Cover Maps by Mixed Integer Programming

J.-H. Haunert (University of Hannover), A. Wolff (Karlsruhe University)

 

Entity Resolution in Geospatial Data Integration

V. Sehgal, L. Getoor (University of Maryland), P. Viechnicki (U.S. Board on Geographic Names)

16:00 16:15

 

Break

16:15 18:15

 

Session 4: Interoperability & Web Technology
Chair : Mohamed Mokbel

 

 

Efficient GML-native Processors for Web-based GIS: Techniques and Tools

C.-H. Huang, T.-R. Chuang, D.-P. Deng (Inst. of Information Science, Academia Sinica), H.-M. Lee (Natl. Taiwan University of Science and Technology}

 

Web Information Retrieval Based on User Operation on Digital Maps

R. Hiramoto, K. Sumiya (University of Hyogo)

 

Storing and Querying GML in Object-Relational Databases

F. Zhu (Wuhan University), J. Guan (Tongji University), J.Zhou (Wuhan University), S. Zhou (Fudan University)

 

Developing an Interoperable GIS using the ISO 19100 Series of International Standards

S.-G. Jang, T. Kim (University of Illinois)




8:00 - 12:00

 

 

 

Saturday, November 11, 2006

 

 

Registration

 

 

8:15 10:15

 

Session 5: Data Modeling
Chair: Ralf-Hartmut Güting

 

 

Preserving Local Topological Relationships

M. McKenney, A. Pauly, R. Praing, M. Schneider (University of Florida)

 

 

Modeling and Querying Uncertain Spatial Information for Situational Awareness Applications

D. Kalashnikov, Y. Ma, S. Mehrotra, R. Hariharan, C. Butts (University of California)

 

Mining Frequent Geographic Patterns with Knowledge Constraints

V. Bogorny, S. Camargo, P. Engel, L. Otavio Alvares (Universidade Federal do Rio Grande do Sul)

 

Analyzing Theme, Space, and Time: An Ontology-based Approach

M. Perry, F. Hakimpour, A. Sheth (University of Georgia)

 

10:30 12:30

 

Session 6: Location-based Services
Chair : Michael Gertz

 

 

A Compact Shape Representation for Linear Geographical Objects: The Scope Histogram

A. Schuldt, B. Gottfried, O. Herzog (University of Bremen)

 

Object Localization Based on Directional Information: Case of 2D Vector Data

S. Coros, J. Ni, P. Matsakis (University of Guelph)

 

A Peer-to-Peer Spatial Cloaking Algorithm for Anonymous Location-based Services

C.-Y. Chow, M. Mokbel (University of Minnesota), X. Liu (IBM Thomas J. Watson Res. Center)

 

Exploiting Page-Level Upper Bound for Multi-Type Nearest Neighbor Queries

X. Ma, S. Shekhar (University of Minnesota), H. Xiong (Rutgers University), P. Zhang (Microsoft Corporation)

12:30 - 13:30


Lunch

 

 

13:30 - 15:30

 

Session 7: Query Processing I
Chair: Marc van Krefeld

 

 

Filtering with Raster Signatures

L. Azevedo (Federal University of Rio de Janeiro), R. H. Güting (Fernuniversität Hagen), R. Rodrigues, G. Zimbrão, J. de Souza (Federal University of Rio de Janeiro)

 

Index for Fast Retrieval of Uncertain Spatial Point Data

D. Kalashnikov, Y. Ma, S. Mehrotra, R. Hariharan (University of California)

 

On-Line Maintenance of Simplified Weighted Graphs for Efficient Distance Queries

F. Geerts (University of Edinburgh), P. Revesz (University of Nebraska), J. Van den Bussche (Hasselt University)

 

Distance Joins on Spatial Networks

J. Sankaranarayanan, H. Alborzi, H. Samet (University of Maryland)

15:30 16:00

Break

 

16:00 - 18:00

 

Session 8: Stream Processing & Query Processing II

 

 

Query Optimizer for Spatial Join Operations

M. Fornari, C. Iochpe, J. L. Comba (Universidade Federal do Rio Grande do Sul)

 

Towards Optimal Continuous Nearest Neighbor Queries in Spatial Databases

V. Teixeira de Almeida (Fernuniversität Hagen)

 

NSJ: An Efficient Non-blocking Spatial Join Algorithm

G. Tang (National University of Defense Technology), J. E. Córcoles (Castilla-La Mancha University), N. Jing (National University of Defense Technology)

 

Optimization of Multiple Continuous Queries over Streaming Satellite Data

Q. Hart, M. Gertz (University of California)

18:00 - 18:15

Closing